Choteau Acantha („The Montana Gap”)

Lokalni mieszkańcy Choteau przemawiają na forum społeczności zorganizowanym przez Choteau Acantha i Solutions Journalism Network. Uczestniczyło w nim 65 osób.

Choteau Acantha to tygodnik z siedzibą w Choteau w stanie Montana, obsługujący hrabstwo liczące ok. 1700 mieszkańców. Choteau Acantha – w ramach kierowanej przez SJN współpracy 11 gazet z zachodniej Montany i Montana PBS – uczestniczyło w projekcie „The Montana Gap”. W styczniu 2018 r. opublikowano pierwszy pakiet dotyczący zrównoważonego rozwoju gospodarczego obszarów wiejskich. Uzupełnieniem tej pracy było zaangażowanie publiczności w sesje odsłuchowe i dyskusje po publikacji w całym stanie.

W lutym 2018 r. Choteau Acantha zorganizowało forum społecznościowe skupione na mieszkańcach w wieku od 25 do 44 lat, grupie demograficznej, która opuściła Choteau w największej liczbie w ciągu ostatnich 15 lat. Chociaż była to pierwsza aktywność społeczna, którą kiedykolwiek wykonała, redaktor Melody Martinsen jest aktywnie zaangażowana w życie obywatelskie i uważa, że Choteau Acantha odgrywa ważną rolę w rozwiązywaniu problemów społeczności. Niezależnie od tego, czy oznacza to pójście na publiczne spotkanie i podzielenie się czymś, czego nauczyła się w ramach projektu „The Montana Gap”, czy też rozmawianie przez telefon i dzwonienie do ludzi u władzy, by przyjrzeli się pewnym kwestiom, jej zaangażowanie wykracza poza zwykłe zbieranie materiału do artykułów.

NARZĘDZIA/TAKTYKA:

  • Forum społeczności: W lutym 2018 r. Choteau Acantha zorganizowało forum społeczności, aby porozmawiać o historiach z „The Montana Gap” i szerszych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym, szczególnie o rozwiązaniach dotyczących zatrzymywania w regionie mieszkańców w wieku od 25 do 44 lat. Martinsen zareklamowała spotkanie w gazecie, w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Choteau Acantha oraz napisała artykuł redakcyjny zapraszający ludzi na to wydarzenie. Uczestniczyło w nim 65 osób, a połowa to ludzie w wieku od 25 do 44 lat. Martinsen celowo kierowała rozmową tak, żeby wezwać konkretne osoby do zabrania głosu i zachęcić do komentowania wyzwań, możliwości i spraw, nad którymi może pracować cała społeczność.

CO DZIĘKI TEMU WIEMY? (PODPOWIEDZI)

  • Związek z wysiłkami i działaniami społeczności: Choteau przechodzi formalną ocenę społeczności prowadzoną przez stowarzyszenie Montana Economic Developers Association (MEDA), która ma doprowadzić do konkretnych projektów na rzecz ożywienia lokalnej gospodarki. Martinsen wdrożyła sugestie forum społeczności do tego trwającego projektu społecznościowego i zachęciła uczestników forum do zapisania się do inicjatywy MEDA. Podczas wydarzenia zebrała nazwiska i numery telefonów, zwłaszcza uczestników w wieku 25–44 lata, aby włączyć ich do procesu oceny społeczności. Od tego czasu dialog zaowocował powstaniem pięciu komitetów planowania działań obywateli.