Posłuchaj swojej społeczności i ją poznaj.

POZNAJ SWOJĄ SPOŁECZNOŚĆ W JEJ NATURALNYM ŚRODOWISKU.

Aby zaangażować odbiorców, najpierw musisz ich poznać. Jeśli masz już świetną platformę do rozmów społecznościowych w swojej witrynie, zacznij od słuchania właśnie tam. Jeśli społeczność, do której się zwracasz, nie jest online, seria wydarzeń społecznościowych może być lepsza. Nie wygląda to tak samo w przypadku każdego projektu. Przyjrzyj się społeczności, o której zdobywasz informacje, dowiedz się, czym są zainteresowani ludzie, oraz zastanów się, kogo chcesz zaangażować i jak to zrobić.

SŁUCHAJ NA WIELE SPOSOBÓW.

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, na czym naprawdę zależy społeczności; inwestowanie w słuchanie przyniesie później większe zaangażowanie. W świetle zbliżającego się referendum w sprawie transportu tranzytowego David Plazas, dyrektor ds. zaangażowania i opinii w The Tennessean, jeździł autobusem przez cały rok, aby zrozumieć system tranzytowy Nashville i zdanie opinii publicznej na ten temat. Prowadził badania przez sześć miesięcy, zanim napisał choćby słowo do swojej serii „Cena wzrostu i zmiany”, słuchał rozmów ludzi i potwierdziło się, że koszty utrzymania i przystępne cenowo mieszkania to bardzo ważne tematy. Melodie Edwards czytała lokalną gazetę w Gillette, społeczności z dala od miejsca, w którym mieszka, aby zidentyfikować istotne kwestie, zanim zorganizowała dyskusje obywatelskie. Detroit Free Press zainwestowało w pogłębione grupy fokusowe z rodzicami i dziećmi przed napisaniem jakichkolwiek historii rozwiązań dotyczących przemocy w mieście.

DOWIEDZ SIĘ, JAK TWOJA SPOŁECZNOŚĆ LUBI SIĘ ANGAŻOWAĆ.

Odkrycie sposobu, w jaki ludzie komunikują się ze sobą, może dać odpowiedź na pytanie o to, jak najlepiej ich zaangażować. Na przykład Minneapolis Star Tribune dowiedziało się, że Somalijczycy mają silną tradycję ustnego opowiadania historii i do dziś wielu z nich ma w zwyczaju dzwonić, aby porozmawiać z kimś o swoich problemach. Dzięki temu zespół mógł zrozumieć, dlaczego historie publikowane na jego stronie internetowej nie zyskują szerokiego zainteresowania.

„Istnieje ryzyko, że coś nadinterpretowujesz. Czasami wystarczy wyjść i posłuchać”.

Andrew Rockway headshot
Andrew Rockway
The Jefferson Center / Your Voice Ohio

PODPOWIEDZI OD LISTENING POST COLLECTIVE

Jakie są strategie słuchania społeczności, tworzenia rezonujących historii i wspierania ciągłej rozmowy? „Listening Post Playbook” ma pomóc dziennikarzom, liderom redakcji i grupom społecznym słuchać i angażować się w ich społeczności.
Poradnik zawiera strategie słuchania społeczności i angażowania się w nią, rozumienia potrzeb informacyjnych mieszkańców, tworzenia obustronnych rozmów z obywatelami na temat najważniejszych wiadomości, uprawiania dziennikarstwa podkreślającego różnorodne głosy i doświadczenia oraz gromadzenia i analizowania danych z projektów, które pomagają śledzić popularne tematy i zaangażowanie obywateli.

Chociaż z pewnością nawiązanie relacji ze społecznością to duże wyzwanie, każda redakcja może zacząć od znalezienia niewielkich sposobów nawiązania kontaktu z obywatelami w trakcie codziennej pracy. Może to być tak proste jak rozważenie, w jaki sposób reporterzy formułują pytania w określonej społeczności. Potraktuj poradnik Listening Post jako punkt wyjścia do Twoich działań związanych z zaangażowaniem w redakcji.