Detroit Free Press („Nasze dzieci: szukając rozwiązań”)

Uczniowie ćwiczą ruchy podczas tańca After School Matters Hip Hop w piątek 22 lipca 2016 r. w Gallery 37 Center for the Arts w Chicago, IL. Zdjęcie: Salwan Georges dla Detroit Free Press

W 2016 r. Detroit Free Press rozpoczęło projekt rozwiązań badający wpływ przemocy na dzieci w społecznościach miejskich. Free Press i wielu innych informowało o tym w przeszłości, ale zespół chciał, aby treści były zgodne z obawami społeczności. W gazecie pojawił się pomysł zorganizowania grup fokusowych z dziećmi i rodzicami w Detroit.

„Chcieliśmy być ambitni; chcieliśmy zrobić to dobrze, rozmawiając ze społecznością” – mówi Ritu Sehgal, starsza redaktorka. Po przeprowadzeniu 11 rozmów, w których uczestniczyło prawie 80 osób, zespół zidentyfikował 10 tematów, na których należy się skupić w serii. W sumie zespół napisał 19 artykułów, które otrzymały nagrody od Society of Professional Journalists i nagrodę Salute to Excellence przyznawaną przez National Association of Black Journalists.

NARZĘDZIA/TAKTYKA:

  • Grupy fokusowe: Zanim zespół sporządził jakiekolwiek sprawozdanie, jeden z reporterów miał za zadanie zorganizować grupy fokusowe, kontaktując się z organizacjami społecznymi i pytając, czy pomogłyby one gazecie znaleźć uczestników. Przeprowadzono sześć rozmów z dziećmi i pięć z rodzicami. Każda dyskusja trwała od jednej godziny do dwóch godzin oraz odbyła się z udziałem moderatora, reportera, redaktora i kamerzysty.
  • Sondaż miejski: Free Press przeprowadziło również sondaż wśród mieszkańców Detroit, o czym poinformowano podczas dyskusji w grupach fokusowych. Po otrzymaniu wyników badania zespół zawęził problem do 10 obszarów, aby dokładniej zgłębić temat.

CO DZIĘKI TEMU WIEMY? (PODPOWIEDZI)

  • Pracuj z partnerami społecznościowymi: Zespół usiadł z mapą Detroit, aby upewnić się, że grupy fokusowe reprezentują różne grupy w społeczności i są różnie rozmieszczone geograficznie. W artykule zwrócono się do organizacji społecznych, które pracowały w tych obszarach, wyjaśniono projekt i zapytano, czy mogą one pomóc w rekrutacji rodziców i dzieci do udziału w grupach. Te organizacje pożyczyły również Free Press przestrzeń, aby zorganizować grupy fokusowe, co było wygodniejsze i bardziej dostępne dla mieszkańców niż podróżowanie do redakcji Free Press.
  • Zatrudnij moderatora: Zespół zwerbował moderatora z lokalnego uniwersytetu do prowadzenia grup. Każda grupa fokusowa zajmowała się dziećmi, sąsiedzką okolicą i szkołami. Wszystkie grupy fokusowe zostały nagrane na wideo za zgodą uczestników, ale Free Press obiecało, że nie będzie wykorzystywać tego materiału w swoich historiach bez wyraźnej zgody uczestników.