Wzmocnij głosy społeczności.

Forum Montana Gap Community Engagement, zorganizowane przez Choteau Acanthaw Choteau w stanie Montana, dyskutowało o tym, jak miasto może przyciągnąć więcej mieszkańców w wieku, w którym zakłada się rodzinę.

Dziennikarstwo rozwiązań stara się tworzyć nowe sposoby komunikacji, które łączą decydentów, głównych aktorów, członków społeczności oraz innych interesariuszy w rozmowie na temat stałych problemów społecznych. Rozmowy te mają kluczowe znaczenie na wszystkich etapach relacji: od początkowych etapów burzy mózgów do pomysłów na historię, przez informacje zwrotne po publikacji, po trwające dyskusje na temat bieżących kwestii, które niekoniecznie są przydatne przy pisaniu treści, ale stanowią ważny punkt wyjścia do wymiany pomysłów.

Na przykład mieszkańcy małego miasteczka Choteau w stanie Montana są coraz bardziej zaniepokojeni odpływem młodych ludzi ze swojej społeczności. Tygodnik Choteau Acantha opisał ten problem w ramach „The Montana Gap”, wspólnego projektu dotyczącego rozwoju gospodarczego, a następnie zorganizował publiczne forum, na którym omówiono historie rozwiązań. Jeden z mieszkańców zauważył: „Odkąd pamiętam, to był jeden z pierwszych przypadków, kiedy ludzie z różnych grup zebrali się razem i rozmawiali na temat: «Co musimy zrobić w naszej społeczności, aby uczynić ją lepszym miejscem do życia?»”

Najskuteczniejsze dziennikarstwo rozwiązań ma na celu wprowadzenie nowych głosów, których wcześniej nie słyszano. Twoja redakcja może się zdecydować na zaprojektowanie i wdrożenie inicjatyw, które pozwolą członkom społeczności na zwrócenie uwagi na siebie oraz podzielenie się swoimi doświadczeniami i punktem widzenia (np. poprzez wieczory z otwartym mikrofonem, fora publiczne lub zaproszenia do pisania kolumn). Niektórzy z naszych partnerów zorganizowali bardziej kameralne zajęcia specjalnie po to, aby usłyszeć zdanie grupy, która w przeciwnym razie obawiałaby się otwarcie zabrać głos.

ODPOWIEDNIE STUDIA PRZYPADKÓW:

„Pomyśleliśmy, że będzie to świetna okazja, aby naprawdę głęboko zaangażować się ponownie w określony temat ważny dla naszej społeczności – edukację. Zaangażować się tak, jak nie robiliśmy tego od lat. Zamierzaliśmy się zaangażować osobiście poprzez spotkania i fora społecznościowe; zamierzaliśmy aktywnie szukać okazji do prezentowania głosów społeczności w internecie znacznie częściej niż w prasie drukowanej i w sekcji opinii prasowych”.

Sharon Chan headshot
Sharon Chan
Seattle Times

„Jak powiedział jeden z moich redaktorów: «Jest trudniej, kiedy włącza się kolejne głosy do dyskusji, ale to zawsze też poprawia jakość dziennikarstwa»”.

Dahlia Bazzaz headshot
Dahlia Bazzaz
Seattle Times