Solutions Journalism a investigativní žurnalistika

Investigativa je v řadě ohledů ideálním nástrojem žurnalistiky zaměřené na řešení. Novinářské techniky jsou v obou případech v zásadě stejné: novináři musí pochopit nejen to, co se stalo, ale také jak a proč se to stalo.

Pokud se dělá dobře, může žurnalistika orientovaná na řešení posílit výsledky investigativní práce. Je to způsob, jak vést veřejné činitele k odpovědnosti nejen za špatnosti, kterých se dopustili, ale i za dobré kroky, o které se nepokusili. Podrobně popsané příklady úspěšných řešení zneplatňují ospravedlňování špatného jednání. Také je to neotřelejší a pro čtenáře příjemnější způsob, jak informovat o deprimujícím tématu.

Tady jsou dva způsoby, jak můžete svému příštímu investigativnímu seriálu dodat perspektivu zaměřenou na řešení:

Dejte své investigativní odhalení do kontrastu s příběhem zaměřeným na řešení

Umocněte své zjištění tím, že budete informovat také o srovnatelném nebo nedalekém místě, kde to jde lépe. Hodně investigativních seriálů zmiňuje lepší řešení daného problému jen letmo. Nepromarněte takový příběh! Využijte ho k hlubšímu prozkoumání, proč to jinde funguje a jak se z toho mohou poučit ostatní.

Katharine MieszkowskiMieszkowski z Centra pro investigativní zpravodajství (ang. Centre for Investigative Reporting) zkoumala potíže, kterým čelí rodiče v Kalifornii, když hledají nezbytné informace k bezpečnosti potenciálních poskytovatelů péče o děti. Byl to zlomový první krok, jak přivést tvůrce veřejných politik k odpovědnosti. Ale stejně jako u mnoha jiných investigací šlo pouze o první krok. Upozornění na nedostatečnost zastaralého kalifornského systému vzbudilo pobouření, ale neposkytlo odpovědi na to, co by mohli zainteresovaní rodiče prosazovat místo něj.

Courtney Martin psala později o Indianě jako státu, kde dozorující úředníci používají nejnovější technologie – včetně tabletů přímo v terénu – a administrativní pracovníci poskytují služby online, osobně a přes telefon, takže zaneprázdnění rodiče mohou získat informace nezbytné pro zajištění bezpečnosti svých dětí. Teď už tedy rodiče v Kalifornii nemají jen povědomí o tom, co nefunguje, ale i použitelný příklad, na který poukázat, když se domáhají lepších služeb.

Zarámujte svou investigaci do příběhu zaměřeného na řešení

Představte si, že jste odhalili nepravost. Například že lobbisté prosazující domácí péči přesvědčili státní zákonodárce k mírnému postupu při zneužívání domácí péče. Nebo že komerční vězeňský průmysl vede PR kampaň, která má státy odradit od zavádění zvláštních soudních procesů pro drogově závislé i od jiných alternativních trestů.

Odolali někde tomuto tlaku a vydali se správným směrem? Pokud ano, můžete vyprávět příběh, jak se jim při těchto úspěšných snahách podařilo vzepřít se zmiňovaným tlakům. V průběhu toho můžete informovat o všem, co byste zařadili do tradičně rámovaného odhalení. V sekci o informování o řešeních a jejich dopadech rozebíráme, jak právě tohle udělala Tina Rosenberg ve své investigativní reportáži o tom, jak se Brazílie na přelomu století vypořádala s epidemií HIV/AIDS.