Uzmanlığınıza Çözüm Odağı Katmak

Eğer uzmanlığı olan bir gazeteciyseniz, işte günlük iş akışınıza çözüm gazeteciliğini katmanın birkaç yolu:

 

Yerel bir programı ele alın.

 

Daha önce belirtildiği gibi, çözüm gazeteciliği silah şiddeti gibi “fazlasıyla kasvetli” bir konuyu ele alan daha geleneksel bir haberi atlayabilecek okurları yakalamak için iyi bir yoldur. Sadece birbirinden farklı çok sayıda kişiyle röportaj yaptığınızdan emin olun. Fayetteville Observer’dan Greg Barnes, Georgia’nın “İkinci Şansı” isimli programın şiddet kullanan ergenlerin temiz bir sayfa açmasına nasıl yardımcı olduğunu ve eyalete üç senede nasıl 4 milyon dolar tasarruf ettirdiğini araştırdığı yazısında bu yaklaşımı kullandı. Bu hikâyelerde asıl önemli olan programın kendisi yerine, yerel programın kullandığı modele odaklanmaktır. Böylece yazı bir halkla ilişkiler çalışması gibi algılanmaz.

 

Başka bir yerdeki çözümü alıp yerelleştirin.

 

Bu, “yerel haber” tanımını şehrinizde olan bir şeyden şehriniz için geçerli bir şeye dönüştürmeyi gerektirir. Milwaukee Journal-Sentinel’den bir muhabir olan Meg Kissinger, kendi şehrinin yetersiz sağlık sistemini Houston’ın yenilikçi kanun yaptırımı programları ile karşılaştırdı.

 

İki vakanın zıtlıklarını ele alın.

 

Bir şey bir yerde başarısız olmuş başka bir yerde büyüyüp gelişmişse farkı yaratan nedir? Orange County Register’dan Keegan Kyle, Santa Ana’da başarısız olan seks işçiliğiyle mücadele çabalarını araştırdı. Sonra Santa Ana’nın performans kaydının yakındaki Anaheim’ın başarılı stratejisi ile zıtlığını ele aldı. Santa Ana, Anaheim’dan -eğer alabilirse- nasıl ders alabilirdi?

 

Çözüm hikâyelerine ölüm ilanı muamelesi yapın.

 

The New York Times önceden yazılmış yüzlerce ölüm ilanına sahiptir. Meşhur biri öldüğünde, bunları başına birkaç paragraf ekleyerek hızlıca basabilirler. Benzer bir biçimde, önceden araştırılabilecek pek çok ilginç çözüm hikâyesi vardır. Ve sonra, örneğin işsizlik raporları açıklandığında, değişen küresel iş gücü ile başarılı bir şekilde başa çıkan beş Amerikan şirketi ile ilgili çabucak bir şeyler yayınlayabilirsiniz.

“Okurların ilgisini kaybetmemek için gerilime ihtiyacınız var. Bu yüzden belki de onlara her şeyi hikâyenin girişinde söylememelisiniz. Onları yazı boyunca, ‘Sonra bunu yaptılar, sonra şunu yaptılar,’ gibi bilgilerle ödüllendirin. Konuya insani bir çehre katma yanlısıyım. Bir hikâyeyi her zaman kişilerin gözünden anlatmaya çalışır, öte yandan her şeyi sayılarla desteklerim.”

Meg Kissinger portrait
Meg Kissinger
Milwaukee Journal Sentinel