Teslim Tarihini Gözeterek Çözüm Gazeteciliği Yapmak

Misafir Gazeteci

Lane Anderson portrait
Lane Anderson

Lane Anderson, New Yorklu bir gazeteci ve New York Üniversitesi’nde Kıdemli Yazarlık Eğitmeni olarak çalışıyor. Sosyal adalet ve yoksulluk gibi konuları kapsamlı bir biçimde ele aldı ve USC Annenberg Gazetecilik Okulu’nca verilen sağlık gazeteciliği bursunun yanı sıra çok sayıda SPJ ödülünün sahibi oldu.

Düzenli bir işi olan uzman bir gazeteci olarak haftalık son teslim tarihleri ile çalışmak ve çözüm gazeteciliği yapmak göze korkutucu gelebilir fakat çözüm merceği kısa yazıların çerçevesini çizmek ve hızlıca yazmak konusunda size yardımcı olabilir. İşte çözüm gazeteciliğini her zamanki 800 ya da daha az kelimeden oluşan haberlerinize katabilmeniz için bazı metotlar:

1
İyi bir araştırma hele de uzunsa ve zaman içinde toplanmış sağlam “çözüm” bulgularına sahipse hızlı ve inandırıcı bir hikâye için temel oluşturabilir.

Araştırmaların, hele de yayınlanmış ve hakem değerlendirmesinden geçmişse, güzel tarafı sizler için uzmanlar tarafından yapılmış olmalarıdır. Bulgularını paylaşmak genelde araştırmacıları mutlu eder ve onlara ulaşmak ve röportaj yapmak görece kolaydır ayrıca bulgularını kamuya bizzat duyurma konusunda da genellikle başarısızdırlar. Aynı yerde çalışan başka araştırmacılarla röportaj yapmak ya da başka bulgular yayınlamış diğerleri ile görüşmek hikâyeye detay katabilir. Bunun gibi itibarlı araştırmalar üzerine haber yapmak, Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’ni düzenli olarak takip etmeyen okur kitlesi de dahil herkesin yararınadır.

2
Kâr amacı gütmeyen organizasyonlar da çözüm yanlısıdır fakat onlar üzerine yapılan haberler şişirilmiş ya da halkla ilişkiler hissi verebilir.

Böyle olmak zorunda değil. Kâr amacı gütmeyen birkaç organizasyonun çalışmaları üzerine kurulmuş bir hikâye artı ve eksileri anlattığınız ve sadece bir hizmeti sağlayanlardan değil o hizmetten faydalananlardan da bahsettiğiniz sürece bir çözüm hikâyesinin temelini oluşturabilir. Araştırmanızı, her türlü çözümün dezavantajını fark edecek şekilde yapın ve çözümlerin kusursuz olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Örneğin bu hikâye ve şu hikâye dar gelirlilerin modüler karavan ev biçiminde hesaplı ev sahibi olmalarına yardımcı olacak kâr amacı gütmeyen programları ele alıyor. Fakat aynı zamanda bu yaklaşımdaki sorunları ve muhtemel dezavantajları da tartışıyorlar zira konut olarak karavan sahibi olmak, bazı durumlarda istismar edici de olabilir. İki tarafı da basitçe hikâyeye eklemek tepkiyi bağlamına oturtur ve yazının aşırı iddiacı ya da ucuz bir hikâye olarak okunmasını engeller.

3
Hikâyenin çözümün sadece bir parçasını ele alması da kabul edilebilir.

Büyük sorunların çoğunun büyük, kolay bir çözümü yoktur; büyük sorunların zorluğu da buradan kaynaklanır. Kendinizi mükemmel ya da tam bir çözüm bulmak zorundaymış gibi hissedebilirsiniz kolayca, fakat bu şekilde çözümlere nadiren rastlanır. Bunun yerine, erişimlerinin sınırlı ve hâlâ yapılacaklar olduğunu, gelişimin artarak süreceğini bilerek kendinizi kısmî çözümler üzerine yazmakta özgür bırakın. Örneğin, Camden, New Jersey’de annelere giden, böylelikle onların doktora gitmek için izin almak zorunda kalmayacakları doğum sonrası “mobil” tedavi hizmetleri üzerine olan şu yazıya bakalım. Bu hizmet her yerde aynı şekilde uygulanabilir mi, o bölgedeki tüm annelerin sorununu çözüyor mu? Hayır. Küçük ama akıllı bir yenilikle birçok insana yardım ediyor mu? Evet.

4
Benzer bir şekilde, başarısız olmuş çözüm hikâyelerini de göz ardı etmeyin.

Sizin işiniz “o” çözümü bulmak değil; başarısızlıkları da uygulamaların ve çözümlerin en iyisini bulmanın bir parçası olarak kucaklayın. Örneğin, şehrin lise öğrencilerini yüksek okula sokmak için büyük bir hamle yaptığı Yonkers, New York’taki okul bölgeleri üzerine şu hikâyeyi ele alalım. Yüksek okul giriş programı, son sınıf öğrencilerinin %85’inin yüksek okula, en çok da yerel yüksek okula girişi ile büyük bir başarıya imza attı. Bundaki bityeniği? Bir yıl sonra anlaşıldı ki aynı öğrencilerin neredeyse hepsi okulu bırakmıştı. Başarısızlığı da dahil etmek yüksek okula giriş hikâyesini esasında daha özenli ve tamamlanmış yapıyor. Öğrenciler neden okulu bıraktı? Öğrencileri sadece okula sokmak için değil, diploma sahibi de yapmak için hangi adımlar atılmalı? Bu türden bir çözüm gazeteciliği daha eksiksizdir çünkü kusurları ve başarısızlıkları da içerir.

5
Uzman muhabirlik yaparken bir hikâyeyi “aşama aşama ele almaktan” çekinmeyin.

Uzmanlığınızı ya da odaklanacağınız alanı geliştirirken en iyi uygulamalar ve çözümler konusunda da daha fazla bilgiye sahip olacaksınız. Büyük bir sorunun çözümleri üzerine kısa hikâyeler yazabilirsiniz, bunu küçük bir dizi olarak bile düşünebilirsiniz. Örneğin, seks ticareti çok fazla yaklaşımı mümkün kılan büyük bir sorun. Bu hikâye, seks ticaretine karşı kanun yaptırımı çözümlerini ele alıyor. Onu takip eden bu hikâye ise seks ticaretini müdahale ve konut çözümleri açısından ele alıyor. Çözümlerin değişim ve gelişim göstermesi ve okurlarınızı da beraberinde taşıması normaldir, her şeyi tek bir, her şeyi kapsayan, her şeye noktayı koyan hikâyeyle çözemezsiniz.

KANITLARI ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

Sağlık Rehberi’mizde ve eğitimlerimizde Kyle Hopkins tarafından yazılan bir Anchorage Daily News hikâyesi kullanıyoruz. Bu hikâye, “Ortada başarıya dair çok az kanıt olduğunda ya da hiç kanıt olmadığında da çözüm gazeteciliğini kullanabilir miyim?” sorusuna harika bir cevap niteliğindedir. Hiçbir resmi değerlendirme içermeyen bir programı konu eder. Fakat yine de harika bir hikâyedir. Ek notlarla Kyle Hopkins’in bu hikâyeyi kanıt olmadan nasıl titiz ve ilgi çekici kılabildiğini açıklıyoruz.