Kısa Yazılara Çözüm Merceğinden Bakmak

Haberi hazırlamak için bir gününüz var ve 500 kelimelik bir yazı yazmalısınız. Ya da bir dakikalık bir yayını toparlamak için üç saatiniz var. Çözüm zihniyetini işinize nasıl katarsınız?

İdeal çözüm gazeteciliği uzun bir süreçtir ve zaman alır. Önerdiğimiz ipuçlarının çoğu, daha uzun biçimdeki sunum ya da anlatı parçaları için uygundur. Buna rağmen, alan lüksüne sahip olmasanız da yazılarınıza çözüm odaklı çözümler katmanız için birkaç yol bulduk.

 

  1. Çözüm odaklı yazılar, özellikle sorunun geniş kitlelerce bilindiği vakalarda işe yarar. Birkaç sene önce New York şehrini istila eden tahtakurularını ele alalım. Metroda dağıtılan bağımsız bir gazete olan AM New York’tan bir muhabir sorun üzerine bir cümle kurmuş ve doğrudan, daha iyi olan habere, yani tahtakuru sayısının şehrin, köklerini kurutmaya yönelik uzun süren çabaları sayesinde gözle görülür şekilde düşüşe geçtiğine, atlayabilmişti. Yazar, 567 kelime ile bizim “10 sorumuzun” çoğuna ele atmıştı.
  2. Çözüm merceğinin işe yaradığına dair veriye sahip bir konu seçin. Böylelikle iddianızı savunmak için çok zamana ya da kelimeye ihtiyaç duymaz, doğrudan çözümün nasıl işe yarayacağını ele alırsınız.
  3. Uzman muhabirlerin çözüm gazeteciliğine hız kazandırmalarının bir yolu da iyi bir performans geçmişine sahip yerel programları ele almaktır. Uzmanlık, haberi yaparken size epey bir zaman kazandırır. Bu konuyu sonraki sayfalarda derinlemesine ele alacağız.
  4. Bazı tepkiler diğerlerinden daha az karmaşıktır, bu da onları kısa bir yazı için uygun kılar. Örneğin, bir Atlantic CityLab yazısı, Brezilyalıların polis zorbalığına şahit olduklarında, cep telefonlarıyla giderek daha çok kayıt aldıklarını keşfetmişti. Bu durum, oradaki militarizmi ile nam salmış polisi daha çok hesap vermeye mecbur ediyordu.