Bunun Çözüm Gazeteciliği olduğunu nereden bileceğim?

İşte çözüm gazeteciliğinde hikâye yazarken ya da üretirken uygulayabileceğiniz dört kriter. Bu kriterler bize ilham verir ve uygulamada çözüm gazeteciliğini nasıl tanımladığımızın ve Çözüm Hikâyeleri Takipçisi’nin temellerini oluşturur. Bu kriterler çeşitli anlatı türleri ve hikâye biçimlerinde esneklikle kullanılabilir. Esnek de olsa, her çözüm hikâyesi dört ayağın her birini bir dereceye kadar içermelidir.

1
BİR ÇÖZÜM HİKÂYESİ TOPLUMSAL BİR SORUNA VERİLEN BİR TEPKİYE VE BU TEPKİNİN NE ŞEKİLDE İŞE YARADIĞINA YA DA YARAMADIĞINA ODAKLANIR.

Eğer hikâye bir tepkiden bahsetmiyorsa, o çözüm gazeteciliği değildir. O tepki çözmeye çalıştığı sorun bağlamında açıklanmalı ve hikâye bunun nasıl işe yaradığını derinlemesine araştırmalıdır. Anlatıyı harekete geçiren sorun çözmektir ve gerilim, sorun çözmenin doğasından kaynaklanan zorluktadır. Bu sorunun kaynaklarını belgelersek baskı ve etki yaratacak çözüm fırsatını da netleştirebiliriz.

2
EN İYİ ÇÖZÜM HABERCİLİĞİ TEPKİYİ DİĞERLERİ İÇİN GEÇERLİ VE ULAŞILABİLİR KILAN DERSLERİ ÖZETLER. BAŞKA BİR DEYİŞLE İÇGÖRÜ KAZANDIRIR.

Çözüm gazeteciliğini ilgi çekici kılan keşiftir; okura ve izleyiciye dünyanın nasıl işlediğine, belki de nasıl daha iyi işleyebileceğine dair içgörü kazandıran yolculuktur.

3
ÇÖZÜM GAZETECİLİĞİNİN ARADIĞI KANITTIR. VERİ YA DA ETKİYİ VEYA ETKİSİZLİĞİ GÖSTEREN NİTELİKSEL SONUÇLAR.

Çözüm hikâyeleri/haberleri kanıtın neyi anlattığı neyi anlatmadığı konusunda izleyicilerine karşı dürüsttür. Belli bir yeniliğe sahip bir tepki fazla bir kanıt olmadan da iyi bir hikâye olabilir fakat habercinin neyin eksik olduğu ve buna rağmen tepkinin neden haber değeri taşıdığı gibi konularda şeffaf olması gerekir.

4
SINIRLAMALAR ÜZERİNE HABERCİLİK YAPMAK ESASTIR.

Çözüm hikâyeleri bir tepkinin eksiklerini gün yüzüne çıkarır. Hiçbir tepki mükemmel değildir ve bazıları bir toplulukta işe yarasa da diğerlerinde başarısız olabilir. Sorumlu bir haberci hikâyede işlemeyen noktalara odaklanır ve tepkiyi bağlama oturtur.

“O hikâyelerden kesinlikle memnun kaldım çünkü Philly’deki bir sorunla ilgili şikâyet etmekle kalmıyor, okurlara yeni fikirler sunuyordum. Ve sosyal medyadaki tepkinin de altını çizdiği üzere insanlar bu şekilde bağ kurmak istiyor çünkü bunun bir diyalogdan fazlasını ateşlediği açık.”

David Gambacorta headshot
David Gambacorta
Philadelphia Magazine!