Çözüm Gazeteciliği ve Araştırmalar

Araştırmacı gazetecilik çözüm gazeteciliği için pek çok yönden ideal bir araçtır. Her ikisinde de haber mekanizmaları temelde aynıdır: Muhabirler sadece olanı değil, nasıl ve neden olduğunu da anlamalıdır.

Eğer doğru yapılırsa, çözüm gazeteciliği en zor araştırmaları dahi güçlendirebilir. Bu kamu görevlilerini yaptıkları olası kötü işlerin yanı sıra denedikleri iyi işlerden de sorumlu tutmanın bir yoludur. Başarı örneklerini incelemek kötü davranışın bahanelerini ortadan kaldırır. Bu ayrıca iç karartıcı bir konuyu daha yenilikçi ve daha okur dostu bir biçimde ele almanın yoludur.

İşte bir sonraki araştırma dizinize çözüm odağı eklemenin iki yolu:

Araştırmanızın ortaya koyduklarını bir çözüm hikâyesiyle beraber ele alarak zıtlık yaratın.

Ortaya koyduklarınızı kıyaslama yapabileceğiniz ya da yakınlarda daha iyi iş çıkaran bir yeri ele alarak güçlendirin. Çoğu araştırma dizisi verilen daha iyi tepkileri üstünkörü bir biçimde ele alır. Bu hikâyeyi harcamayın! Onu, bu tepkinin neden işe yaradığını derinlemesine araştırmak ve diğerlerinin bundan neler öğrenebileceklerini keşfetmek için kullanın.

Araştırmacı Gazetecilik Merkezi’nden Katherine Mieszkowski California’lı ailelerin potansiyel çocuk bakımı sağlayanların güvenilirliği üzerine hayati bilgiler ararken karşılaştıkları zorlukları araştırdı. Bu, politika yapıcıları sorumlu tutmak için atılmış önemli bir adımdı. Fakat birçok araştırmada olduğu gibi, bu da sadece California’nın zamanın gerisinde kalmış sisteminden kaynaklanan öfkenin yetersizliğini ele alan bir ilk adımdı ve endişeli ailelerin destekleyebileceği cevapları vermiyordu.

Courtney Martin daha sonrasında Indiana için yaptığı haberde, müfettişlerin meşgul ve işleri başlarından aşkın ailelerin, çocuklarını güvende tutabilmek için ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşabilmelerine olanak sağlayacak –alanda tablet kullanmak dahil- en son teknolojiyi kullandıkları ve idarecilerin servisleri çevrim içi, şahsen ya da telefonda hizmet verecek şekilde şekillendirdiği bir eyaleti ele aldı. Artık Californialı aileler neyin işe yaramadığını değil, daha iyi bir hizmet talep etmek için hangi gözle görünür örneği verebileceklerini biliyor.

Araştırmanızı bir çözüm hikâyesi çerçevesiyle ele alın.

Diyelim bir kötü niyeti ortaya çıkarıyorsunuz. Örneğin, bakımevi endüstrisi lobicileri, bakım evlerinde yaşanan istismara ılımlı yaklaşmaları için devlet yasama organını ikna ediyor. Ya da kâr amaçlı hapishane endüstrisi devletin uyuşturucu tedavisi sunan mahkemeler gibi hapis dışında başka alternatifler sağlamasına engel olacak bir halkla ilişkiler kampanyası yürütüyor.

Doğru olanı yapmak için baskıya başarılı bir şekilde karşı çıkan bir yer var mı? Eğer varsa, sorunun üstesinden başarıyla gelmeye çabalayan bir yerin hikâyesini anlatabilirsiniz. Bu süreç içinde, daha geleneksel bir çerçeveden baktığınızda hikâyeye eklenecek her şeyi ekleyebilirsiniz haberinize. Çözüm gazeteciliği ve etkisi üzerine olan bölümümüzde Brezilya’nın yeni bir yüzyılın başında HIV/AIDS salgını ile nasıl başa çıktığını ele alarak tam da bunu yaptığı Tina Rosenberg araştırmasından bahsediyoruz.