Stosowanie perspektywy rozwiązań w krótkich artykułach

Masz jeden dzień pracy na 500 napisanych słów albo 3 godz., aby nagrać jedną minutę podcastu. Jak można połączyć to ze sposobem myślenia nastawionym na rozwiązania?

Te złote, standardowe rozwiązania dziennikarskie są długie i czasochłonne. Wiele wskazówek, które zawarliśmy w innych miejscach poradnika, najlepiej nadaje się do form dłuższych lub narracyjnych. Znaleźliśmy jednak kilka sposobów, które pozwalają skupić się na rozwiązaniach, gdy nie masz luksusu czasu lub przestrzeni.

 

  1. Krótkie artykuły rozwiązań działają szczególnie dobrze w przypadkach, gdy problem jest powszechnie znany. Na przykład problem pluskiew, które kilka lat temu były wszechobecne w Nowym Jorku. Dziennikarz „AM New York” – bezpłatnej gazety rozdawanej w metrze – napisał jedno zdanie o problemie i przeszedł do lepszych wiadomości: że pluskwy zaczęły masowo znikać, głównie dzięki wielotorowym wysiłkom miasta. W 576 słowach autor zajął się wieloma z naszych „10 pytań”.
  2. Wybierz temat, do którego masz dane, aby się nimi wesprzeć. Wtedy nie musisz poświęcać dużo czasu ani słów na opisanie sprawy.
  3. Dziennikarze tematyczni także mogą szybko opracowywać artykuły rozwiązań, omawiając lokalne programy z dobrymi wynikami. Pomaga to zaoszczędzić sporo czasu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz się na następnej stronie.
  4. Niektóre reakcje są mniej skomplikowane niż inne, dzięki czemu nadają się do krótkich form dziennikarskich. Na przykład Atlantic City Lab zbadał, że Brazylijczycy coraz częściej nagrywają swoimi telefonami komórkowymi przykłady brutalności policji. To z kolei powoduje wzrost odpowiedzialności w notorycznie stosujących brutalne metody brazylijskich siłach policyjnych.