Wstęp

Najlepiej podsumowali to nasi znajomi z the Op-Ed Project. Każdy pitch powinien zawierać odpowiedzi na trzy podstawowe pytania:

1
A więc?

W jaki sposób ta konkretna historia odnosi się do szerszych dyskusji? Jak wpływa na życie czytelnika? Jaki jest szerszy kadr?

2
Dlaczego teraz?

Co to jest „news peg”, czyli wiadomość, która stanowi uzasadnienie fabuły? Dlaczego wybrana historia powinna zostać opisana i opublikowana teraz, a nie np. w ubiegłym tygodniu lub za rok? Pomyśl o rocznicach, świętach, trendach, bieżących wydarzeniach itp.

3
Dlaczego ja?

Co takiego jest w tobie, w twoim doświadczeniu i środowisku, że chcesz napisać akurat ten artykuł? Wzmocnij swoje przekonanie do tematu.

Te trzy pytania są tylko fundamentem. Wstępne przedstawienie artykułu ukierunkowanego na rozwiązania jest o wiele bardziej skomplikowane, ponieważ rozwiązania są nadal traktowane z podejrzliwością przez niektórych redaktorów naczelnych. Jeśli wstępnie przedstawiasz artykuł ukierunkowany na rozwiązania, oto kilka rzeczy, które powinieneś wyraźnie zaznaczyć w swojej zwięzłej, przejrzystej korespondencji:

Wskaźniki, na podstawie których stwierdziłeś, że jest to reakcja warta dalszego zbadania. Weź pod uwagę również twarde dane, wiele wiarygodnych źródeł informacji. To, co pomaga redaktorowi szybko się zorientować, że podejmuje dokładną pracę śledczą.

Wszelkie potencjalne ograniczenia reakcji, które zdążyłeś już wychwycić. Pomoże to twojemu przełożonemu zrozumieć, że nie planujesz pisać o czymś nieistotnym.

Krótka lista rodzajów świetnych ekspertów, z którymi przeprowadzisz wywiady. Pomyśl o naukowcach, ludziach od lat pracujących w danej branży, klientach, którzy korzystają z konkretnych produktów i nie tylko. Twój naczelny zorientuje się, że nie żartujesz, traktujesz pracę poważnie – nie planujesz przeprowadzić wywiadów z pierwszymi z brzegu kandydatami i na tym zakończyć.

Nie zapomnij o rzeczach absolutnie podstawowych: dołącz do korespondencji swój numer telefonu i e-mail z podpisem. Pamiętaj, aby umieścić hiperlinki do artykułów, które napisałeś wcześniej, aby redaktor mógł szybko sprawdzić twoją pracę. Przypomnij się w ciągu tygodnia, jeżeli nie dostałeś odpowiedzi. Naczelni są przepracowani i mogą zapominać. Grzeczne przypomnienie się jest mile widziane.

„Chcemy mieć pewność, że artykuł, nad którym pracujemy, ma dobrą dokumentację lub potencjał na wbicie czytelnika w fotel. Bardzo, bardzo istotna jest skalowalność. Te same warunki może stawiać sponsor filantrop lub inwestor patrzący na perspektywiczne przedsiębiorstwo, z którym chciałby w przyszłości współpracować. Czy historia jest obiecująca? Czy ma dokumentację? Czy rozwinęła się w ostatnim czasie? Czy może powtórzyć się gdzie indziej? Szukam tematów, które mają w sobie więcej warstw, a nie po prostu reprezentujących właściwie podejście".

Fred de Sam Lazaro portrait
Fred de Sam Lazaro
Under-Told Stories, PBS