Dobre artykuły rozwiązań

…Skoncentruj się bardziej na czynności, a nie na jej wykonawcy

Dobre dziennikarskie artykuły rozwiązań mają swoich bohaterów. Jak każda opowieść.

Tym głównym bohaterem jest praca.

Oprócz pięciu podstawowych pytań (kto? co? kiedy? gdzie? dlaczego?) stawiaj pytania „jak?”. Dzięki temu dojdziesz do sedna sprawy. David Bornstein, współzałożyciel SJN, wyjaśnia: „Kiedy rozmawiałem z ludźmi podczas pisania książki Cena snu: Historia Grameen Bank, miałem listę 60 pytań zaczynających się od „jak”. Jak sfinansowałeś ten pomysł? Jak mogłeś wiedzieć, że ludzie spłacą swoje pożyczki? W jaki sposób zdecydowałeś się utworzyć grupy składające się z pięciu członków? Jak zareagowałeś, gdy mułłowie zastraszyli pożyczkobiorców?”.

…Nie unikaj detali

Kiedy Peg Tire napisała „The Writing Revolution”, artykuł badający, w jaki sposób oparty na pisaniu program nauczania doprowadził do radykalnej poprawy wyników testów w szkole średniej w Staten Island, jej naczelni z „The Atlantic” martwili się, że specyfika, którą chciała uwzględnić, jest zbyt „kujońska” i zniechęca czytelników. „Wcale nie” odpowiedziała Peg. „To jest po prostu jak House, program telewizyjny. Szczegóły są tym, co sprawia, że opowieść jest żywa”. W artykułach ukierunkowanych na rozwiązania to właśnie detale często dodają wiarygodności i sprawiają, że czytelnik będzie bardziej zainteresowany opowieścią.

…Umieść postaci w artykule

Artykuły ukierunkowane na rozwiązania koncentrują się mniej na cechach charakteru (np. altruizmie lub odwadze), a bardziej na pracy bohatera. Pokaż postać, która próbuje rozwiązać problem i której udaje się to lub nie. Zaprezentuj wyniki osiągane przez twoich bohaterów i to, w jaki sposób różnią się one od wyników innych. Pokaż, czego można się dzięki temu nauczyć. Da to dodatkową korzyść dzięki dynamicznym scenom i silnej narracji.

…Utrzymuj czytelnika w napięciu, stopniując… napięcie

Każda dobra opowieść potrzebuje napięcia, ale nie musi pochodzić ze zderzenia dwóch przeciwnych stron, jak to często bywa w dzisiejszych mediach. W artykule ukierunkowanym na rozwiązania napięcie rzadko się pojawia. Jeżeli już, to w pytaniu „Czy im się uda?”. Często jest to zasugerowane w tytule lub leadzie artykułu. Napięcie polega raczej na odpowiadaniu na pytania: jak rozwiążą problem, na którym poległo tak wielu innych? Jak pokonają przeszkody na swojej drodze?

„Uważam, że nie ma jednego sposobu na napisanie artykułu rozwiązań. Myślę, że podejście typu »jak to zrobić?« jest naprawdę pomocne. Nacisk na sposób, w jaki coś zostało zrobione, a nie na osobę, która coś zrobiła. W jaki sposób dana osoba, zespół, społeczność lub cokolwiek borykało się z problemem, złamało go i zwyciężyło. Jak? To najważniejsze. Myślę, że struktura takiego artykułu może być ciekawsza, niż wielu reporterów z góry zakłada”.

Claudia Rowe portrait
Claudia Rowe
„The Seattle Times”