Novinarstvo orijentisano ka rešenjima u vašem procesu rada?

Da li ste spremni da uvedete novinarstvo orijentisano ka rešenjima u svoju redakciju na održiv način? Evo nekoliko primera najboljih praksi prikupljenih kroz saradnju Mreže novinarstva usmerenog ka rešenjima (SJN) sa redakcijama:

Predvidite i uklonite zablude

Kod mnogih novinara ideja o novinarstvu orijentisanom ka rešenjima odmah nailazi na dobar odziv. Ali neki su zbunjeni ovim pristupom ili čak terminom “novinarstvo orijentisano ka rešenjima”; možda su zabrinuti da zvuči kao javno zastupanje, PR preterivanje ili „dobre vesti“. Nekima jednostavno ne prija da se okušaju u nečemu novom.

Laboratorija za učenje SJ treba da vas pripremi da otklonite ove zablude o novinarstvu orijentisanom ka rešenjima. Za više materijala, posetite Solutions Story Tracker ili se prijavite za individualnu radionicu u svojoj redakciji.

Budite spremni da preispitate prioritete svog izveštavanja

Problemi vrište; rešenja šapuću. Mnoge priče orijentisane na problem - avionske nesreće, policijska pucnjava, epidemije bolesti, čak i prekid snabdevanja vodom – su pred vama; one zahtevaju izveštavanje. Navode je često lako pronaći. Priče orijentisane na rešenja, s druge strane, retko su glavna vest (mada se mogu uraditi kao nastavak udarim vestima). Kao i kod većeg dela izveštavanja u oblasti privrede, rešenja koja su vredna izveštavanja ostaju neotkrivena ukoliko ih novinari sa namerom ne otkriju i istraže.

Za urednike koji su zainteresovani za novinarstvo orijentisano ka rešenjima, pitanje je kada treba inače skromne redakcijske resurse uložiti u ove priče. Na kraju, to to se svodi na razmišljanje o pitanjima: Koje su najrelevantnije, najvrednije priče koje možemo predstaviti našoj publici? Šta nedostaje javnom dijalogu? I koje priče radimo samo zato što smo ih oduvek radili?

Pritisci vezani za resurse u novinarstvu danas navode mnoge urednike da preispitaju suštinske pretpostavke o tome šta im je potrebno za izveštavanje. U praktičnom smislu, ovo može značiti postavljanje pitanja kao što su: Da li moramo (ponovo) da pratimo sastanak školskog odbora - ili će naš izveštač bolje iskoristiti vreme ispitujući kako škole menjaju svoj pristup disciplini? Ili: Da li treba da se fokusiramo na najnoviju lokalnu pucnjavu - ili treba da pošaljemo našeg reportera u obližnji grad koji ima način kako da smanji nasilje vatrenim oružjem koji izgleda da funkcioniše?

Potražite šampione

Nađite urednike ili autore koji mogu ohrabriti kolege da postave sistemska pitanja: „Postoji li rešenje u ovoj priču? Ko to radi bolje?" Pronađite ljude koji imaju izgrađeno mišljenje o uvođenju novinarstva orijentisanog ka rešenjima u redakciju. Zamolite ih da zadrže isti tempo, čak i usred kršenja dnevnih rokova. Ako je moguće, odredite šampione u okviru redakcija koji će vam redovno postavljati ta pitanja. Vremenom, kako novinari budu sticali iskustvo sa novinarstvom orijentisanom ka rešenjima, ova reakcija će postati povratna. Novinari počinju instinktivno da postavljaju pitanja koja ranije nisu, i postaju idejni partneri ili mentori drugima.

Predložite priču ili serijal

Pomaže da imate na umu neke delotvorne i relevantne ideje za priče kada predstavljate novinarstvo orijentisanom ka rešenjima osoblju redakcije. U idealnom slučaju, ove ideje bi trebalo da istaknu potencijal novinarstva orijentisanog ka rešenjima zaokruže ili upotpune prioritetne oblasti izveštavanja. Ideja je da rasprava pređe sa hipotetičke na operativnu - iz „Da li bi trebalo da radimo novinarstvo orijentisanom ka rešenjima?“ u „Šta kažete za ovu priču?“ Objasnite kako priča ispunjava najveći nedostatak u vašem izveštavanju. Zatim: Ko će raditi na tome? Šta je plan za društvene medije? Ohrabrite novinare da iznesu priče o rešenjima, ali ne čekajte do tada da započnete.

Potražite uvod

Kada se pojavi vest, kako vam novinari dolaze sa idejama i kako se planovi izveštavanja razvijaju na svakodnevnim sastancima osoblja, imajte na umu i mogućnosti da u izveštavanje uvedete rešenja. Jednostavno pitanje, "Da li ovde postoji mogućnost uvođenja rešenja?" može brzo da usmeri urednički razgovor ka bogatijoj i produktivnijoj strategiji izveštavanja.

Postavite određene ciljeve

Kao uredniku, najlakši način da uključite rešenja u svoje izveštavanje jeste da tražite od novinara da to urade i date im vremena. Budite konkretni u onome što želite da dobijete. Možda je to najmanje jedna priča orijentisana na rešenja mesečno, ili možda svaki novinar treba da doda i pitanje: „Ko to radi bolje?“

Istaknite kvalitetno izveštavanje o rešenjima

Urednici mogu dodatno da podrže ovu praksu nagrađujući novinare koji stvaraju kvalitetno novinarstvo orijentisano ka rešenjima. Nagrade mogu biti skromne kao čestitke za dobro obavljen posao, plaćene naslovnice ili priznanje u redakciji za novinare koji pomažu drugima da uvide kreativne načine oslobađanja od starih navika izveštavanja. Ponekad će novinska udruženja i druge novinske organizacije same organizovati nagrađivanje: serija „Seeking Safety“ Fayetteville Observer-a osvojila je prvu nagradu na godišnjem takmičenju za izveštavanje u oblasti privrede Udruženja medija Severne Karoline. „Education Lab“ Sijetl tajmsa dobio je Nagradu za novinarsku izuzetnost Udruženja urednika štampanih medija za angažovanje u zajednici.

IMAJTE NA UMU!

Ništa na ovom kursu nema za cilj da učini da ovo zvuči lako: Podsticanje organizacionih promena je ekstremno teško. Čitavi akademski časopisi posvećeni su pokušaju razumevanja zašto se ljudi opiru promenama. Kombinujte to sa okruženjem izveštavanja koje je u stalnom previranju, ponekad čvrstim verovanjima o ulozi novinara i neumoljivim pritiskom vremena - i lako je razumeti zašto pokretanje čak i neznatnih promena prakse u redakcijama može biti teško. Ali naoružani novim saznanjima, dobro ste opremljeni za početak stvaranja snažne prakse rešenja u svojoj redakciji.