Uvođenje orijentacije ka rešenjima u vašu oblast

Ako ste sektorski novinar, evo nekoliko načina na koje orijentaciju ka rešenjima možete dovesti u fokus svog svakodnevnog posla

 

Izveštavajte o lokalnom programu.

 

Kao što je ranije spomenuto, priča orijentisana ka rešenjima je dobar način da se zainteresuju čitaoci koji bi mogli preskočiti tradicionalniji izveštaj o „previše depresivnom“ pitanju, poput nasilja vatrenim oružjem. Samo obavezno intervjuišite široku paletu ljudi. Greg Barns (Greg Barnes) iz Fayetteville Observer-a koristio je ovaj pristup kada je istraživao kako je Džordijski program „Second Chance“ pomogao nasilnim tinejdžerima da se krenu ispočetka i uštedeo je državi četiri miliona dolara za tri godine. Ključno za ove priče je usredsređivanje na model koji koristi lokalni program, a ne na sam program. To pomaže da manje zvuči kao PR priča.

 

Lokalizujte rešenje sa drugog mesta.

 

To uključuje promenu definicije „lokalnih vesti“ od nečega što se dešava u vašem gradu, pa do nečega što je važno za vaš grad. Meg Kisindžer (Meg Kissinger), novinarka iz Milwaukee Journal-Sentinel-a, upoređivala je neuspešni sistem mentalnog zdravlja u svom gradu sa inovativnim programima za sprovođenje zakona u Hjustonu.

 

Uporedite dva slučaja.

 

Ako nešto nije uspelo u jednom mestu, a u drugom jeste, šta je uticalo na to? Kigan Kajl (Keegan Kyle) iz Orange County Register-a istraživao je neuspešne napore Santa Ane u rešavanju problema prostitucije. Potom je poredio (ne)uspeh Santa Ane s uspešnom strategijom u obližnjem Anahajmu. Šta objašnjava tu razliku? Kako bi, ako uopšte, Santa Ana mogla da nauči od Anahajma?

 

Tretirajte priče o rešenjima kao čitulje.

 

Njujork tajms ima stotine unapred napisanih čitulja. Kada poznata osoba umre, dodaju nekoliko pasusa i mogu je brzo objaviti. Slično tome, postoji mnogo zanimljivih priča o rešenjima koje se mogu unapred istražiti. A onda, na primer, kada izađu izveštaji o nezaposlenosti, možete brzo da objavite nešto o pet američkih kompanija koje uspešno rešavaju promene globalne radne snage.

„Morate imati napetost u priči da biste zainteresovali čitaoce. Zato im ne treba ispričati sve na samom početku priče. Nagradite ih tokom priče sa: 'Onda su oni to uradili, a onda i to'. Ja sam za to da se problem predstavlja kroz čoveka. Uvek pokušavam da pričam priču kroz ljude, a podatke koristim da je potkrepim.“

Meg Kissinger portrait
Meg Kisindžer (Meg Kissinger)
Milwaukee Journal Sentinel